Alergia na jad owadów
Chyba nikt z nas nie lubi być gryziony przez komary lub użądlony przez pszczołę czy osę. Wśród niektórych osób jednak owady wzbudzają znacznie większy lęk niż wśród innych. Nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, jak niebezpieczne może być użądlenie dla osób uczulonych na jad owadów.
Najsilniej alergizującą substancją jest jad owadów błonkoskrzydłych, wśród których najczęściej spotykane są właśnie pszczoły i osy. Użądlenie któregoś z tych owadów zwykle powoduje u alergika natychmiastową reakcję miejscową. Pojawia się znaczny obrzęk oraz silne swędzenie.
W miejscu użądlenia często pojawia się także pokrzywka. Po nieprzyjemnym kontakcie z owadem może wystąpić również anafilaksja o średnim natężeniu. Towarzyszyć jej może pokrzywka, rozsiana po całym ciele, duszności, wymioty lub biegunka.
Te dolegliwości, choć na pierwszy rzut oka niezbyt zachęcające, opisują jednak łagodniejszą wersję reakcji osoby uczulonej na użądlenie przez owada. W niektórych sytuacjach zdarzenie to może skutkować wstrząsem anafilaktycznym. W skrajnych przypadkach zdarza się także, że użądlenie na ciele osoby uczulonej może prowadzić do zgonu.
Dobrze jest więc uważać na owady, szczególnie, jeśli nie mamy pewności, jak zareaguje nasz organizm.