Zmiany w projekcie domu - jak je dokonać?
Budowa domu wiąże się z wieloma poważnymi decyzjami, do których trzeba podejść z bardzo dużym rozsądkiem – wszak mają one realny wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz przyszły dom i czy będzie to spełnienie naszych marzeń, czy też przez własne błędy nie będzie wcale tak różowo. Błędów warto się więc wystrzegać, gdyż dostarczą nam one nie tylko niepotrzebnych nerwów, ale też sporo dodatkowych kosztów.
Choćby dlatego tak ważne jest wybrać odpowiedni projekt domu, na podstawie którego zostaną zbudowane nasze przyszłe cztery ściany. Na całe szczęście, w takim projekcie możemy wprowadzić zmiany nawet już po uzyskaniu koniecznych do budowy dokumentów i pozwoleń, choć niektóre modyfikacje mogą spowodować, że pozwolenie na budowę zostanie unieważnione.
To zresztą powód numer jeden, dla którego wszystkich decyzji związanych z projektowaniem domu powinniśmy być w stu procentach pewni – potem może być bowiem bardzo trudno wprowadzić jakiekolwiek zmiany lub też mogą one wiązać się z koniecznością spełnienia dodatkowych formalności. W samym projekcie ustala się pewne zasady dotyczące wprowadzania zmian, wyodrębniając zmiany istotne oraz nieistotne.
Najważniejsze są przede wszystkim zmiany z tej pierwszej kategorii, gdyż jeśli nie zostaną one odpowiednio zgłoszone, a my nie wypełnimy wszystkich koniecznych formalności to cała budowa może zostać potraktowana jako tak zwana samowola, a to może nie tylko wstrzymać budowę, lecz również mieć znacznie bardziej kłopotliwe konsekwencje. Za zmiany istotne uznaje się więc:
- zmiany dotyczące powierzchni zabudowy,jego wysokości, szerokości czy kształtu,
- zmiany dotyczące ulokowania budynku względem działki,
- zmiany dotyczące sposobu użytkowania budynku.
W przypadku wprowadzenia do projektu zmian istotnych trzeba więc pamiętać o spełnieniu wszystkich koniecznych formalności. W razie wątpliwości warto skorzystać z porady specjalisty, który powinien doradzić nam, jak zachować się w danej sprawie i w jaki sposób zakwalifikować daną modyfikację.
Jak się bowiem okazuje, w przypadku zmian mniej istotnych można wykonać poprawki w postaci opisowej i/lub graficznej w samym projekcie, a projekt z wniesionymi poprawkami złożyć odpowiednim instytucjom już po zakończeniu budowy.
Mniej istotne zmiany w projekcie domu – czego mogą dotyczyć?
W przypadku mniej istotnych zmian mowa jest między innymi o modyfikacjach dotyczących wymiarów fundamentów, materiałów, rodzaju stropów, wysokości pomieszczeń czy konstrukcji wewnętrznej.
Jak więc widzimy, niektóre złe decyzje możemy koniec końców zmienić, choć nie wszystko będziemy mogli zmodyfikować. Oczywiście nie można przy tym zapomnieć, że wszystkie zmiany najlepiej uzgodnić z architektem, który zresztą jako jedyny ma uprawnienia, aby takie modyfikacje na gotowy już projekt domu nanieść.
piaskowanie konstrukcji stalowych
Polecane artykuły
Jak zadbać o zdrowe i mocne kości?
Każdy z nas powinien postarać się o to, aby mieć zdrowe i mocne kości. W szkielecie dorosłego człowieka znajduje się ich około 200 , a wraz z wiekiem stają się one coraz słabsze przez utratę wapnia – to bowiem ten materiał nadaje im odpowiedniej twardości. Jego brak może z kolei powodować znacznie
Co to jest alergia?
Alergia – to niepozorne słowo, dla wielu osób, które się z nią zmagają, brzmi niemal jak wyrok. Choć tylko w niektórych przypadkach, zaniedbana, mogą powodować poważne choroby, nie da się ukryć, że jej pojawienie się może być uciążliwe. Dla wielu osób, choć słyszą o niej na co dzień, jest to jednak