Wrodzone wady ręki

Niektórzy ludzie rodzą się z wrodzonymi wadami rąk. Czasami są to mniejsze wady, a innym razem większe. Najczęstszą wadą rąk z jaką rodzą się dzieci jest tak zwany palcozrost, jak również palce dodatkowe, w drugim wypadku jest do zazwyczaj kciuk. Palcozrost polega na tym, że palce są ze sobą zrośnięte. Można je oczywiście rozdzielić operacyjnie.

Jedni się na to decydują, innym to zupełnie nie przeszkadza. Czasami wada taka w niczym nie przeszkadza, ale możliwe są sytuacje, kiedy taka wada ogranicza sprawność, w takiej sytuacji lepiej poradzić się lekarza, który ustali odpowiedni plan leczenia. Zazwyczaj stosuje się operację, podczas której rozdziela się zrośnięte ze sobą palce. Natomiast palce dodatkowe to po prostu szósty palec. Na ręku wyrasta on zazwyczaj po stronie małego palca lub kciuka, natomiast na stopie jest dodatkową wypustką prawidłowych palców, schorzenie takie nazywane jest polidaktylią.

Dodatkowy palec można operacyjnie usunąć, zazwyczaj robi się to w okresie niemowlęcym. Wada ta jest wynikiem mutacji genetycznej. Jeśli dziecko rodzi się z taką wadą, najlepiej jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim lekarzem, który pokieruje nas, co w takiej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem. Wrodzone wady ręki poza operacjami leczy się przez fizykoterapię, korekcję przykurczów, protetykę, przeszczepy skóry, jak również rozciąganie kończyn, w zależności od wady. Wrodzonymi wadami rąk są także: brak dłoni, palców, paliczków, krótkie palce, niedorozwój kości, rozszczepienie kości, przykurcz oraz skrzywienie.

https://rehvolta.pl/rehabilitant-fizjoterapeuta-poznan/

You may also like...