Rezonans magnetyczny

Wiele ludzi boi się wykonania rezonansu magnetycznego. Jednak jest on bardzo pomocny w pracy lekarza, który dzięki wynikom badania potrafi postawić odpowiednią diagnozę. Rezonans magnetyczny pokazuje wszystkie przekroje narządów wewnętrznych na każdej płaszczyźnie. Duże natężenie pola magnetycznego jest wytwarzane przez nadprzewodzący elektromagnes.

Wbrew pozorom badanie to nie jest szkodliwe dla pacjenta, po wykonaniu takiego badania pacjent może prowadzić samochód. Nie zachodzą żadne reakcje, jednak pacjenci często wyobrażają sobie to badanie zupełnie inaczej i są nim przerażeni. Przed przystąpieniem do badania pacjent powinien wypić około litra płynów, poza tym nie ma większych zaleceń. Ubranie powinno być luźne, tak by czuć się swobodnie i nie powinno zawierać żadnych metalowych elementów, ponieważ może dojść do rozmagnesowania.

Nie ma konieczności rezygnowania z przyjmowania leków. Badaniu nie powinny poddawać się osoby, które mają wszczepione jakiekolwiek urządzenia elektryczne, kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, osoby które mają wszczepione ciała obce, a także takie, które mają klaustrofobię. Jeśli występuje jakieś z wyżej wymienionych przeciwwskazań, powinniśmy zgłosić to lekarzowi przed wykonaniem badania. Badanie jest bezbolesne, jedynymi dolegliwościami jakich możemy doświadczyć jest właśnie klaustrofobia, bądź też duszności, nudności i zawirowania w głowie.

Jeśli czulibyśmy coś takiego, lepiej nie wsiadać za kierownicę od razu po badaniu. Rezonans magnetyczny jest badaniem bardzo dokładnym, pozwala odzwierciedlić chrząstki, łąkotki, szpik, czy też tkanki miękkie.

www.konsulat-slowenia.pl

You may also like...