Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to jedna z najpopularniejszych wad wzroku, występująca praktycznie w każdym wieku. Inna jej nazwa to miopia. W przypadku tej choroby narządu wzroku tor optyczny oczu ustawia obraz jeszcze przed siatkówką.

Zwykle jej przyczyną jest nieprawidłowa budowa oka – poszczególne elementy okazują się bowiem przesadnie wypukłe, więc promienie światła nie mogą dotrzeć do siatkówki i skupiają się właśnie przed nią. Osoby, cierpiące na krótkowzroczność, często mrużą oczy, ponieważ wówczas udaje im się nieco zmniejszyć rozproszenie obrazu na siatkówce. Krótkowzroczność dzieli się na trzy typy.

Pierwszy z nich to krótkowzroczność osiowa, czyli taka, która dotyczy zbytniego wydłużenia oka. Drugi to krótkowzroczność krzywiznowa, o jakiej mówi się w przypadku, gdy rogówka i soczewka są za bardzo wypukłe. Ostatnia odmiana to krótkowzroczności refrakcyjnej, spowodowanej zbyt silnym załamywaniem promieni przez soczewkę (bardzo często jest ona zwiastunem cukrzycy bądź zaćmy).

Różnicuje się stopnie krótkowzroczności. Do -3 dioptrii ma się do czynienia z małą krótkowzrocznością, poniżej tej wartości aż do -7 dioptrii – z średnią, natomiast każda niższa wartość mówi o krótkowzroczności dużej. Tylko w przypadku pierwszego stopnia można zrezygnować z noszenia szkieł korekcyjnych.

Przydatne okazują się soczewki rozpraszające oraz wklęsło-wypukłe.

You may also like...