Jak zadbać o zdrowe i mocne kości?

Każdy z nas powinien postarać się o to, aby mieć zdrowe i mocne kości. W szkielecie dorosłego człowieka znajduje się ich około 200 , a wraz z wiekiem stają się one coraz słabsze przez utratę wapnia – to bowiem ten materiał nadaje im odpowiedniej twardości. Jego brak może z kolei powodować znacznie większe ryzyko na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, co może doprowadzić do tego, że nawet zwykły upadek może mieć bardzo poważne konsekwencje, jak na przykład złamanie nogi czy biodra. Kości można jednak odpowiednio wzmocnić i istnieje na to wiele sposobów. O czym powinniśmy więc pamiętać, jeśli chcemy mieć zdrowie i mocne kości? Na zachowanie zdrowych kości i stawów wpływają między innymi:

  • zróżnicowana dieta,
  • aktywność fizyczna,
  • odpowiedni poziom wapnia i witaminy D,
  • zachowanie prawidłowej masy ciała.

Wiele osób wskazuje właśnie na dietę jako na najważniejszy element, który pozwoli nam dobrze zadbać o mocne kości.

Eksperci radzą, by nasza dieta była w odpowiedni sposób zbilansowana. Dodatkowo, koniecznie trzeba wprowadzić do tej diety kilka produktów. Mowa tutaj między innymi o produktach, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, ale także olej lniany czy witaminę C, która bardzo pozytywnie wpływ na wytwarzanie kolagenu. Ten z kolei jest nam potrzebny do tego, aby kości oraz chrząstki mogły prawidłowo funkcjonować. Co więcej, warto wprowadzić do diety także produkty bogate w wapń. Dobrym pomysłem jest również razowy chleb w naszej codziennej diecie.

Zdaniem ekspertów, rozsądnie będzie też unikać napojów bogatych w kofeinę. Jeśli więc jesteśmy miłośnikami kawy to być może warto jest nieco ograniczyć jej spożycie, by także w ten sposób zadbać o swoje kości. Bardzo ważne jest także uzupełnienie zapotrzebowania na różnego rodzaju witaminy oraz minerały czy pierwiastki, które często są niezbędne do tego, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. W związku z tym w naszej diecie powinny znaleźć się na przykład nasiona maku, ryby, mleko, kalafior, figi, orzechy laskowe czy migdały. Niezwykle ważna jest w tym wszystkim witamina D, której głównym zadaniem jest pomoc w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapniu. Warto przy tym pamiętać, że głównym źródłem tej witaminy jest.

słońce, jako że to właśnie za sprawą promieni słonecznych dochodzi do procesu syntezy, który pokrywa w zasadzie całe nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Inne jej źródła to między innymi ryby czy tłuszczy rybne albo produkty zbożowe.

Aktywność fizyczna jako czynnik wspomagający zdrowe kości

Odpowiednia dieta to jednak oczywiście nie wszystko, bo o zdrowe kości możemy też zadbać na kilka innych sposobów. Trzeba więc między innymi pamiętać o tym, aby zachować prawidłową masę ciała, gdyż im większa nasza waga, tym bardziej będziemy obciążać nasze stawy. Pomóc w tym może wprowadzenie różnego rodzaju usprawnień do diety, ale również aktywność fizyczna, która zresztą sama w sobie bardzo korzystnie wpływa na zdrowe kości. Jak się bowiem okazuje, systematyczny wysiłek fizyczny może pomóc nam wzmocnić i ustabilizować stawy.

Eksperci zalecają więc przynajmniej kilka razy w tygodniu przez około pół godziny aktywnie spędzać czas – warto przy tym pamiętać, że zbyt ciężka i obciążająca aktywność fizyczna może doprowadzić do kontuzji czy nawet zmian w obrębie chrząstki stawowej.

You may also like...