Działka na wsi – co warto wiedzieć przed zakupem i rozpoczęciem budowy?

Wiele osób marzy o własnym domu, w którym będzie można zamieszkać i stworzyć niepowtarzalną, rodzinną atmosferę. Ale niektórzy chcą też po prostu uciec od miejskiego zgiełku i wypocząć gdzieś z dala od miasta, dlatego też decydują się na zakup działki na wsi. Jak się bowiem okazuje, nie będąc rolnikiem także możemy kupić działkę rolną – wystarczy postarać się o odpowiednie pozwolenie, jak również udowodnić, że na zakupionym gruncie będziemy sumiennie prowadzić prace rolnicze.

Dla wielu osób taka właśnie forma spędzania czasu jest marzeniem, natomiast nie każdy może sobie na to pozwolić – przeszkodą są często praca czy brak wolnego czasu. Większość decyduje się więc na tego typu rozwiązanie dopiero po przejściu na emeryturę, ale też coraz więcej osób szuka po prostu ucieczki od hałasu miasta, stawiając na wypoczynek na łonie natury i w sposób aktywny. Zanim jednak zdecydujemy się kupić działkę na wsi, warto jest zwrócić uwagę na pewne rzeczy, które w przyszłości mogą okazać się dla nas niemałym problemem.

Dotyczy to z jednej strony sporo kwestii związanych z formalnościami, a z drugiej strony także różnego rodzaju kwestie natury technicznej i związane z nimi trudności. Wśród najpoważniejszych problemów, jakie możemy napotkać są między innymi:

  • złe uzbrojenie działki,
  • trudności w zdobyciu pozwolenia na budowę,
  • trudności związane z dojazdem do działki,
  • nieodpowiedni rodzaj gruntu.

Bardzo często jako jedną z największych przeszkód mieszkania na działce wymienia się fakt, że tereny leżące daleko poza miastem często nie są należycie uzbrojone.

Brak elektryczności może być w pewnych sytuacjach powodem do zbudowania bardzo ciekawego klimatu, ale w dłuższej perspektywie z pewnością byłby dla nas uciążliwy. Ale bardzo ważne są także sieci wodociągowa, kanalizacyjna czy gazowa – w wielu przypadkach brak istotnej sieci może nawet uniemożliwić budowę działki, a przyłączenie uzbrojenia może okazać się bardzo kosztowym wydatkiem i to na dodatek już na samym starcie budowy wymarzonego mieszkania na wsi.

Jakie problemy wiążą się z budową domu na wsi?

Ale nie zawsze należyte uzbrojenie działki to jest jedynym problemem.

Niekiedy działki na zaciszu czy w lesie mogą nie posiadać dostępu do drogi dojazdowej, a to kolejna kwestia, którą musimy rozwiązać – wszak brak dojazdu utrudni nie tylko dotarcie do działki nam samym, ale też ekipie budowlanej oraz potrzebnym maszynom, narzędziom i materiałom. Jakby tego było mało, nie wszystkie działki na wsi nadają się w ogóle pod budowę domu, co ma bezpośredni związek z rodzajem gruntu – często trzeba więc wykonywać specjalistyczne i kosztowne zabiegi, za sprawą których budowa będzie możliwa. To głównie dlatego warto jest w ramach każdej budowy konsultować się z geotechnikiem i jemu zlecić wykonanie odpowiednich badań.

Jak więc widzimy, budowa wymarzonego domu na wsi, gdzie będziemy mogli odpocząć, jest dość trudna, choć wszystkie napotkane problemy damy radę pokonać, co zapewni nam ogromną radość ze spełnienia marzeń.

Wynajem kontenerów Toruń

You may also like...