Co to jest alergia?

www.ciuchometr.pl

Alergia – to niepozorne słowo, dla wielu osób, które się z nią zmagają, brzmi niemal jak wyrok. Choć tylko w niektórych przypadkach, zaniedbana, mogą powodować poważne choroby, nie da się ukryć, że jej pojawienie się może być uciążliwe.

Dla wielu osób, choć słyszą o niej na co dzień, jest to jednak także bardzo tajemnicze zjawisko. Co kryje się pod terminem „alergia”? Uczulenie, bo tak potocznie nazywamy również występowanie alergii, jest specyficznym rodzajem nadwrażliwości wykazywanej przez organizm.

Występuje po zetknięciu z obcą substancją, nazywaną alergenem. Charakterystyczne dla tej substancji jest wywoływanie patologicznej reakcji immunologicznej organizmu.

Antygen może przyjmować różne postacie, a także prowadzić do wystąpienia różnorodnych objawów. Aby alergia mogła wystąpić, dana osoba musi wcześniej spotkać się z konkretnym alergenem.

W wyniku tego spotkania, organizm produkuje specyficzne przeciwciała. Te z kolei, podczas kolejnego kontaktu z antygenem, prowadzą do powstania reakcji w postaci stanu zapalnego, który może pojawić się w różnych narządach.

Alergie mogą być trwałe, ale zdarza się również, że występują tylko okresowo.

You may also like...