Co to jest alergia kontaktowa?
Mogłoby się wydawać, że aby wywołać alergiczną reakcję organizmu, antygen musi dostać się do jego wnętrza. Nic bardziej mylnego. Istnieje również coś takiego, jak alergie kontaktowe, w których reakcja uczuleniowa objawia się po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Co może powodować tego typu alergię? Zwykle uczulenie kontaktowe objawia się po użyciu nieodpowiedniego kosmetyku lub leków do stosowania zewnętrznego.
Wystarczy, że organizm jest nadwrażliwy na tylko jeden ze składników mieszanki. Czasami alergia kontaktowa pojawia się podczas noszenia biżuteria lub na skutek dotyków metalowych elementów odzieży. Mogą powodować ją barwniki oraz dodatki do sztucznych tkanin. Zdarza się, że występuje jako reakcja na lateks lub środki czystości.
Może być jedną z odmian alergii na sierść zwierząt, jeśli uczulenie pojawia się dopiero po bezpośrednim kontakcie z pupilem. Jak łatwo się domyślić, alergia kontaktowa wywołuje przede wszystkim reakcje skórne. Wśród nich może pojawić się rumień, silne swędzenie lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk. Zdarza się, że w miejscu kontaktu z alergenem występują pęcherze.
Zignorowanie tych objawów może prowadzić do przewlekłej choroby – alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.